Profil
ELESTER (dawniej ELESTER-PKP) to Spółka technologiczna zajmująca się tworzeniem nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań z zakresu automatyki i zdalnego sterowania w sektorze kolejowym. Jesteśmy polskim liderem w produkcji automatyki polowej i zabezpieczeniowej stałoprądowych układów zasilania podstacji trakcyjnych oraz tworzenia systemów sterowania elektroenergetyką kolejową i tramwajową.
Kompleksowość działań
Wszystkie urządzenia elektroniczne są projektowane, konstruowane i programowane przez naszych inżynierów. Produkcja odbywa się w kraju z wykorzystaniem własnego nowoczesnego parku maszynowego pozwalającego na tworzenie nawet złożonych i skomplikowanych układów. Tak przygotowane urządzenia, stanowią podstawę budowy autorskich systemów automatyki i sterowania. Nasze biuro projektowe, doświadczony dział uruchomień oraz sztab pracowników z uprawnieniami zapewnia sprawną realizację każdego zadania i inwestycji. Kompleksowość prac uzupełnia 10 wyspecjalizowanych grup serwisowych pracujących w trybie całodobowym i zapewniającym pełne wsparcie naszych instalacji.
Spółka z kulturą innowacyjności
ELESTER to spółka, która nieustannie się rozwija, korzystając zawsze z nowoczesnych rozwiązań. Tworzone przez naszych pracowników idee oraz urządzenia, często wyznaczają dalsze kierunki zmian i rozwoju dla całego sektora szynowego. ELESTER jest laureatem wielu branżowych nagród i wyróżnień a wprowadzane innowacje często zdobywają uznanie ekspertów również z innych gałęzi gospodarki.
Poniżej kilka ciekawych faktów, opisujących osiągnięcia spółki, które pokazują jej charakter i ambicje:
- Opracowanie całkowicie polskiego, komputerowego systemu sterowania ruchem kolejowym ISKRA (należy zaznaczyć, że projekt badawczo-rozwojowy, którego wynikiem było stworzenie systemu ISKRA, pozwolił na zajęcie przez spółkę, wysokiego 28 miejsca w ogólnopolskim Rankingu Innowacyjnych Firm opracowanym przez dziennik Rzeczpospolita w roku 2017).
- Produkowane przez spółkę sterowniki mikroprocesorowe z rodziny CZAT od lat są najczęściej wybieraną automatyką zabezpieczeniową stałoprądowych układów zasilania w naszym kraju. Najnowsza generacja urządzenia o nazwie CZAT7 stanowi również pierwszą na polskim rynku linie urządzeń posiadających certyfikowaną zgodność z normą IEC61850 realizującą funkcje automatyki polowej i zabezpieczeniowej w systemach zasilania sieci trakcyjnej DC.
- Światowy lider, koncern General Electric wskazał spółkę ELESTER jako jej autoryzowanego partnera w zakresie Grid Automaticion. Wybór naszej spółki jako oficjalnego krajowego partnera GE w obszarze automatyki cyfrowej dla elektroenergetyki jest wynikiem dotychczasowej bliskiej współpracy obu firm oraz dużego doświadczenia ELESTER. Warto zaznaczyć, iż istotnym elementem tej bliskiej kooperacji była wspólna budowa jednych z pierwszych w Polsce elektroenergetycznych stacji cyfrowych, opartych już na technologiach MMS, GOOSE, SV zgodnie z normą IEC61850.
- Skonstruowanie pierwszego polskiego elektronicznego licznika energii prądu stałego, którego część pomiarowa zasilana jest z napięcia mierzonego. Najnowsza generacja tego urządzenia stanowi już inteligentne urządzenie pomiarowe (ang. smart metering) wpisującego się w perspektywy budowy inteligentnych systemów pomiarowych.
- Spółka poszczycić się może również wieloma pionierskimi pracami projektowymi. Do najciekawszych warto zaliczyć np.:
- Zaprojektowanie i wykonanie pierwszej modernizacji podstacji trakcyjnej z jednostopniową transformacją napięcia 3kV/110kV.
- Zaprojektowanie i wykonanie pierwszego układu pozwalającego na zasilanie urządzeń przytorowych bezpośrednio z sieci trakcyjnej.
- Zaprojektowanie i wykonanie pierwszej komercyjnej kabiny połączenia poprzecznego.
Rekomendowana jakość
Zapewnienie niezawodności pracy urządzeń jest od lat dla nas priorytetowym zadaniem. W tym celu wdrożyliśmy szereg wewnętrznych procedur pozwalających monitorować i doskonalić nasze wyroby i systemy. Jednym z elementów takiej polityki jest wdrożony i utrzymywany system zarządzania jakością ISO 9001, który to spółka certyfikowała już w roku 1997. Warto zaznaczyć, że było to jedno z pierwszych wdrożeń tego systemu w całym sektorze kolejowym w kraju. ELESTER legitymuje się również Rekomendacją Stowarzyszenia Elektryków Polskich, które regularnie odnawia od 2008 roku. Rekomendacja SEP jest potwierdzeniem wysokiego poziomu oferowanych urządzeń i systemów spółki jak również dowodem wysokiego poziomu technicznego i organizacyjnego.